Dünya’ya gök taşı çarparsa


Dünya’ya bir gök taşı çarparsa ne olur? Bilim dünyası bu sorunun cevabını vermek için hazır!
gok tasi 580x4381 300x226 Dünyaya gök taşı çarparsaDünyamıza bir meteor çarparsa ne olabileceğini hiç düşündünüz mü? Princeton Üniversitesi’nin bilimadamları bunu düşünmüş ve ne olabileceğiyle alakalı bir tahmin sistemi kurmuşlar.

Kurulan sistemde dünyanın şekli, yüzey yapısı, okyanusların derinliği gibi etmenler dikkate alınmış ve gerçek bir çarpışma anı canlandırılmaya çalışılmış. Temel prensip, büyük bir meteorun normal şartlar altında dünyaya çarpması sırasında ortaya çıkacak dalgalanmalar, yeryüzünü üstten ve alttan nasıl etkileyecek, ne kadar mesafede neler olabilecek sorularına cevap bulabilmek üzerine oturtulmuş.

Dünyanın yuvarlak yapısını dikkate alıp, suya atılan taşın çıkardığı dalgalar gibi yayılan sismik etkinin bir yerde, muhtemelen dünyanın diğer tarafında yeniden birleşeceği düşünülerek etki alanı hesaplamaları yapılıyor. Bilgileri veren Münih Üniversitesi’nden Matthias Mesched.

Araştırmacıların çıkış noktası ise, muhtemelen dinazorların yok olmasına neden olduğu kabul edilen ve 65 milyon yıl önce dünyaya çarpan ve etkisi, bir hidrojen bombasının 2 milyon katı olan meteor çarpmasının yol açtığı Chicxulub krateri.

 

Kaynak;Chip

Related posts:

Metanet Sahibi Olmanın Sırrı
Karşınızda iPad Pro!
İMEİ Kayıt İşlemleri-iPhone İMEİ Değiştirme Atma

Makale etiketleri:, , , , ,
  1 kere yorumlandı.

  1. The new Zune browser is surprisingly good, but not as good as the iPod’s. It works well, but isn’t as fast as Safari, and has a clunkier interface. If you occasionally plan on using the web browser that’s not an issue, but if you’re planning to browse the web alot from your PMP then the iPod’s larger screen and better browser may be important.
    My blog is Cheap family vacations.

Bu Makaleye Bir Yorum Bırakabilirsiniz


Facebook hesabınız ile yorum yazabilirsiniz
Adınız, Soyad ve E-posta bilgileriniz ile yorum yazabilirsiniz